hraní,  já a děti,  naše výtvory,  něco málo montessori,  tvoření

A zase ta písmenka …

Když dítě objeví nějakou novou zajímavou oblast poznání, může se tento zájem udržet hodně dlouho… U nás se takto drží písmena 🙂 A důkazem toho,  že to trvá už delší dobu je to, že se u nás pořád vymýšlí nové a nové způsoby, jak objevovat 😀

A já jsem tomu ráda! (Radši budu totiž pořád dokola opakovat písmenka, než už po milionté pouštět prasátko Peppinu – ano, i toto období u nás vydrželo dlouho 😀 😀 :D).

Naše Danielka projevila zájem nejenom písmenka psát,( jak si můžete přečíst zde:MAZACÍ KARTY PÍSMENA A ČÍSLA ), ale také už i poznávat. Prostě ráda píše „slova“, ale jen z písmenek co bezpečně pozná – tedy D, A. N, O a M. Značnou zásluhu na tom má i Michal z Kouzelné školky, který má na Youtube miniseriály např. Abécédé s Michalem nebo Jedna, dvě, Michal jde. Kdo nezná, určitě mrkněte, je to super a má tam toho mnohem víc 😀 .

Když chtěla napsat své jméno, musela jsem jí udělat předlohu, podle které se pak snažila opisovat. Za chvilku jí ale přestalo stačit i toto opisování a neustále se mě ptala, jaké písmenko bude v dalším slově pokračovat…. a každý den ji napadají nová a nová slova.

A tak jsme se rozhodla, že se pokusím vytvořit něco, podle čeho by písmenka sama začala poznávat. Moc se mi upřímně líbí pohyblivá montessori abeceda, která by zřejmě k tomuto účelu byla perfektní. Co se mi ale nelíbí, je opět její pořizovací cena (cca 1000 kč nejlevněji co jsem našla) … pro ty, co neví o co se jedná – jsou to písmenka vyřezaná ze dřeva, nabarvená barvou dle montessori principu (samohlásky modře, ostatní písmena červeně), ze kterých se dají skládat slova. Existují sady tiskací i psací.

Takže mě okamžotě napadlo, vytvořit si takovou abecedu doma 🙂 No jo, ale jak?  Naštěstí jsem zrovna ten večer narazila na internetu na úžasný odkaz na dřevěná písmenka a čísla z galanterie STOKLASA. Záchrana!!!

Bez dlouhého přemýšlení jsem objednala a bylo to 🙂 Písmenka jsme pak společně s Danielkou nabarvily akrylovýma barvama a já jsem jí k tomu dotvořila karty.

Z internetu jsem si stáhla různé obrázky, které jsem jí vždy na kartu nalepila a slovo dopsala. No a takto do dopadlo 🙂

 

Danielka si sama skládá slova a opakuje si u toho jejich názvy. Samozřejmě pozná jen pár z nich, ale i beze mě je už schopná poskládat (nebo jak ona říká „napsat“ ) všechny karty 😀 . Ze začátku jsem zvolila slova, která jsou jednoduchá a mají 3, max. 4 písmenka. Pokud bude její zájem trvat nebo se ještě zvětší, třeba dotvořím složitější karty 😀

Nicméně doufám, že jí to aspoň na chvíli bude stačit… 😀

Pokud jsem Vás inspirovala, tak se nebojte a pustěte se do výroby!

Vaše Janka

4 komentáře

 • Michaela

  Dobrý den, velmi dekuji za inspiraci pomoci tvz monte abecedy. Dam se taky do tvoreni. Mam dotaz kolik sad pismen ze stoklasy jste objednavala pro zacatek? A slova na kartivckach jste obkreslovala, nebo se daji pouzit z MS word? Děkuji za odpoved

  Michaela

 • mamidivej

  Moc děkuji, jsem ráda, že to ispiruje 🙂
  Ze začátku nám stačila určitě 1 sada čísel i 1 sada abecedy… Před půl rokem jsme koupila druhou abecedy a je stále v kurzu 🙂 Ono v každé sadě je těch písmenek celekem dost 🙂
  Slova na kartičkách jsem obkreslovala, aby přesně pasovala a dcerce se to lépe přiřazovalo, ale myslím že pokud pohledáte nějaký MS word, najdete možná hodně podobný 🙂 Hodně zdaru a krásný den přeji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *