co je atopický ekzém,  jsme atopici

Co je to vlastně atopický ekzém

Abyste věděli, o co vlastně jde a o čem tady píši, ráda bych Vám trochu přiblížila problematiku atopického ekzému.

Nemám v úmyslu Vás zahlcovat a nudit lékařskými termíny a poučkami, ale ráda bych Vám pokud možno laicky v pár bodech vysvětlila, co nás to vlastně doma trápí 🙁

Atopický ekzém je onemocnění kůže, které je chronické, neinfekční, zánětlivé a silně svědí. Vyskytuje se jako kojenecký ekzém, který často do 2 let vymizí sám nebo jako ekzém dětský, který zmizí často dětem na prvním stupni ZŠ a nakonec ekzém dospělých, který mají lidé prakticky celý život.

Můj osobní názor je, že pokud se u dítěte jednou objeví atopický ekzém, je to atopik na celý život, byť ekzematické problémy tzv. vyhasnou třeba kolem 2 roku života. Ekzém se dostane do klidové fáze, ale pořád v kůži je! Jen se s ním imunita těla naučila vyrovnat. Pokud se ale imunita naruší, např. dítko onemocní, jde na očkování atd. ekzém se může ozvat znovu – z klidové fáze je akutní fáze.

 

Ekzém se projevuje velmi suchou kůží,která se loupe, svědí. Je narušena kožní bariera a do kůže vnikají mikroorganismy. V kůži následně vzniká zánět, který způsobuje zarudnutí . Svědivost stoupá a značně znepříjemňuje kvalitu života, především v noci, kdy ruší spánek.

Atopický ekzém (AE) je nemoc nevyléčitelná, avšak různými postupy zvladatelná. Doporučuje se správné ošetření kůže, úprava životosprávy (koupání, oblečení – materiály) a změna stravy. Je to nemoc bohužel dědičná, kdy se nedědí nemoc jako taková, ale sklony k ní.

Tak, kdo dočetl až sem, tak tomu upřímně gratuluji a doufám, že jsem Vás moc nevyděsila 🙂

Naše děti jsou atopici oba a bohužel to zdědily zřejmě po mě. Jako malá jsem měla AE do svých 4 let. No jo, geny se nezapřou…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *